Понеділок, 20.05.2024, 01:18
Вітаю Вас Гість | RSS

Лікарські трави початкова літера К


Каланхое перисте
Каланхое перисте - Kalanchoe pinnata
Як виглядає?Багаторічна трав'яниста вічнозе­лена сукулентна рослина родини товстолистих. Стебло міцне, м'я­систе, 50—150 см заввишки, при основі часто дерев'яніє. Листки супротивні, короткочерешкові, соковиті, товсті, ясно-зелені, з червонуватим відтінком; нижні — прості, еліптичні або яйцевидні, зарубчасто-зубчасті, верхні складні, непарноперисті, з 3—5 листочками. Квітки двостатеві, трубчасті, зеленаво-біло-рожеві, прямостоячі, зібрані в верхівкове волотисте суцвіття. Плід — лис­тянка. В умовах кімнатної куль­тури цвіте тривалий час.
Де росте? Батьківщина калан­хое перистого — тропічна Афри­ка, Мадагаскар, острови Зеленого Мису, острів Реюньйон, Коморські острови. В Україні каланхое роз­водять як кімнатну декоративну рослину. В умовах польової куль­тури каланхое вирощують в Ад­жарії.
Сировина. У медичній практиці використовують сік рослини. Для одержання його використовують свіже листя разом з трав'янистою частиною стебел. Перед перероб­кою сировину витримують 7 діб (але не більше) у темному місці при температурі 5—10°.
Хімічний склад. У надземній час­тині рослини є полісахариди, фла­воноїди, катехіни, дубильні речо­вини, органічні кислоти (яблучна, щавлева, лимонна, ізолимонна, оцтова), ферменти (дегідраза яб­лучної кислоти, карбоксилаза щавлевої і оцтової кислот), аскор­бінова кислота, макро- і мікро­елементи (алюміній, магній, каль­цій, мідь, силіцій, марганець, за­лізо).
Фармакологічні властивості і ви­користання. Сік каланхое має антисептичні й протизапальні вла­стивості, низьку токсичність, сприяє швидкому очищенню ран і виразок від некротичних тка­нин, прискорює їхню епітеліза­цію. Експериментальними дослід­женнями виявлено здатність соку загоювати рани й термічні опіки, пригнічувати утворення грануля­ційної тканини в проліферативній фазі запалення, гальмувати розви­ток ексудативної фази запалення, спричиненої різними речовинами. Препарати каланхое (сік і мазь) широко застосовують у хірургіч­ній, стоматологічній, акушерсько-гінекологічній, офтальмологічній та отоларингологічній практиці. В хірургічній практиці сік калан­хое застосовують для лікування довгонезагоюваних ран, трофіч­них  виразок  гомілки,   при про­лежнях, гнійних процесах, що су­проводяться відмиранням тканин. Рани і виразки спочатку оброб­ляють (туалет  рани), потім на навколишню неушкоджену шкіру наносять тонкий шар вазеліну або фурацилінової мазі, зрошують ра­ну або виразку соком, закрива­ють 3—4 шарами марлі, змоченої цим соком, і накладають пов'язку, проводячи   процедуру  щодня, а пізніше — через день. У разі інфі­кованих ран і виразок, при наяв­ності  гнійних виділень до соку 5—7 днів додають антибіотик, до якого чутлива мікрофлора. При лі­куванні фурункульозу, панариціїв, флегмон, абсцесів та інфікова­них ран застосовують мазь калан­хое в поєднанні з олією звіробою, Спочатку  застосовують пов'язки з олією звіробою, яка має вира­жені бактеріостатичні властиво­сті, а після затухання запального процесу й появи грануляцій ви­користовують мазь каланхое, яка стимулює репаративні процеси. При лікуванні великої ерозивної поверхні застосовують мазь ка­ланхое з фуразолідоном, У стома­тології сік каланхое використову­ють у вигляді аплікацій або аеро­зольних інгаляцій при гінгівітах, пародонтозі 2 і 3-го ступенів та при афтозних стоматитах. В аку­шерсько-гінекологічній практиці препарати каланхое (сік і мазь) застосовують для лікування ран промежини, ерозії шийки матки, розривів при пологах, ендоцервіцитів та тріщин сосків у годуючих матерів. Соком каланхое лікують і ураження очей (кератити різного походження, травматичні ушкод­ження рогівки та опіки очей), хро­нічні тонзиліти, гнійні запалення вуха, риніт тощо. Ефективним є використання соку в комплексно­му лікуванні рожі, при тимпанопластиці. У народній медицині сік каланхое використовують міс­цево при різних запальних про­цесах, ранах і виразках, при кон'юнктивітах і опіках, а також закапують у ніс при нежиті. При опіках, виразках і гнійних ранах місцево застосовують і кашку з свіжого листя рослини.
Коли застосувують. З го­тових аптечних препаратів використо­вують сік каланхое (Succus Kalanchoes) і мазь каланхое (Unguentum Kaianchoes). Сік каланхое можна приготувати і в домашніх умовах. Для цього листя і трав'янисту частину стебел промива­ють у проточній воді, витримують 7 діб у темному місці при температурі 5—10°, пропускають через простерилізовану кип'ятінням м'ясорубку, відтискають через густу тканину, залишають на 1–3 доби при температурі 4—10° для від­стоювання, добре фільтрують і додають для консервування хлороформ з розра­хунку 0,5%.

Кропива біла глуха
Глуха кропива біла — Lamium album L. Родина Ясноткові — Lamiaceae, або Губоцвіті — Labiatae
Як виглядає? Багаторічна трав'яниста рослина 30—60 см заввишки, з довгими підземними пагонами і негіллястими чотиригранними, спрямованими догори стеблами. Вся рослина пухнаста від притиснутих до стебла волосків. Листки супротивні, серцевидно-овальні, черешкові, пилчасті, нагадують листки кропиви, але не жалять. Квітки розміщені кільцями в пазухах листків, великі, білі, двогубі, пахнуть медом. Цвіте з травня до осені.
Де росте? В західних і правобережних районах території України — розсіяно. Росте в садах, у затінку коло жител і тинів, на засмічених місцях, в також серед чагарників і в лісах.
Що й коли збирають? Віночки квіток, висмикуючи їх з чашечок, а також листки, під час цвітіння рослини.
Коли застосовують? При золотусі, кропив'янці, екземі, фурункульозі, висипаннях на тілі, для очищення крові і для лікування ран; при недокрів'ї у молодих людей; при хронічних катарах сечових шляхів (уретрити, цистити, пієліти, нефрити) та при пухлинах селезінки у хворих на малярію; при розладі нервової системи і геморої, хворобах легень (бронхітах), горла та матки, як кровоспинний засіб. Квітки діють протизапально, в'яжуче і тонізуюче.
У вигляді чаю готують так. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку квіток (або листків) і настоюють 10 хвилин. П'ють по 1 склянці вранці і ввечері, ковтками. Для регуляції менструацій у жінок беруть 1 ложку суміші квіток глухої білої кропиви, трави приворотня звичайного, трави деревію і кореня валеріани в співвідношенні 5:2:1 : 2 на склянку окропу, настоюють півгодини і п'ють по півсклянки 3—4 рази на день. Застосовують напари з суміші квіток білої глухої кропиви, ромашки, квіток нагідок лікарських, трави рути запашної, листків м'яти холодної, листків меліси, кореня валеріани і кори крушини ламкої (порівну)—беруть 1 повну столову ложку на 1 склянку окропу, напарюють, остуджують і випивають ковтками протягом дня. При болісних менструаціях, дисменореї беруть 1 столову ложку квіток глухої білої кропиви, трави приворотня звичайного, квіток ромашки і трави гірчака перцевого в співвідношенні 2:2:2:4 на 300 мл води, варять 15 хвилин і п'ють 1—3 склянки на день.
При хворобах горла, легень та матки як кровоспинний засіб п'ють відвар з суміші квіток глухої кропиви, братків триколірних та листків суниць (порівну) — беруть 2 столові ложки на склянку води, варять 5 хвилин, відціджують, відтискають і п'ють по 2 склянки на день. Замість відвару можна вживати свіжий сік, витиснутий з цілої рослини (прокип'ячений на водяній бані — по 2 столові ложки тричі на день — при недокрів'ї, хворобах печінки і селезінки та маткових кровотечах. При ексудативному діатезі беруть 1 столову ложку суміші квіток білої глухої кропиви, трави шандри звичайної трави маренки запашної, трави приворотня, трави деревію і квіток ромашки лікарської (порівну) на 1 склянку окропу. П'ють в обід і ввечері по 1 склянці.

Кінський часник череш­ковий
інський часник череш­ковий - Аllіaria petiolata (часникова трава; чесночница лекарственная)
Як виглядає?Дворічна трав'яниста рослина ро­дини капустяних (хрестоцвітих). Стебло 25—100 см заввишки, прямостояче, малорозгалужене, голе, внизу — маловолосисте. Листки з сизуватою поволокою, цілісні; прикореневі — яйцевид­но-серцевидні; верхні — яйцевид­но-трикутні, короткочерешкові. Квітки двостатеві, правильні, 4-пелюсткові, білі, у верхівкових китицевидних суцвіттях. Плід — стручок. Цвіте у квітні — червні.
Де росте? Росте по всій тери­торії України в листяних та мі­шаних лісах, по чагарниках, як бур'ян у садах і парках.
Що й коли збирають? Використовують насін­ня і листя, зібране під час цві­тіння рослини.
Рослина неофіцинальна.
Хімічний склад. Листки містять глікозид синігрин, аскорбінову кислоту, флавоноїди, смоли тощо. Насіння містить близько 30% гірчичної олії.
Коли застосовують? Настій трави вжива­ють при бронхіальній астмі, про­носах та як глистогінний засіб. Товчене насіння іноді використо­вують замість гірчичників. Внутрішньо—настій трави (1 чайна ложка   трави   на   200   мл окропу, настоюють до охолодження) по 1 сто­ловій ложці 4—5 раз на день.

Кавун звичайний

Кавун звичайний - Citrullus lanatus
Як виглядає? Однорічна однодомна трав'яниста шорстковолосиста рослина роди­ни гарбузових. Стебло волохато-шорстке, лазяче (за допомогою дво-трироздільних вусиків), дуже розгалужене, п'ятигранне, 2—5 м завдовжки. Листки чергові, че­решкові, до 20 см завдовжки, гли­боко розділені на 3—5 вузеньких округлих часток, які в свою чергу надрізані на округлі часточки. Квітки одностатеві, одиничні; ві­ночок — 5-роздільний, сірчастожовтий. Плід — велика, куляста або видовжена, зелена або білу­вата ягода, з соковитим червоним або жовтуватим м'якушем. Цвіте у червні — липні. Плоди дости­гають у серпні — вересні.
Де росте? Кавун звичайний по­ходить з напівпустель та пустель Південної Африки. На Україні, пе­реважно в південних районах, його широко вирощують як хар­чову рослину.
Що й коли збирають З лікувальною метою використовують м'якуш і шкірку зрілих плодів, а також насіння.
Рослина неофіцинальна.
Хімічний склад. М'якуш кавуна містить до 8,7% цукрів (переваж­но фруктоза), 0,1% органічних кислот (яблучна, лимонна та ін­ші), пектинові речовини (0,5%), клітковину (0,5%), фолієву кис­лоту (8 мкг/100) і незначну кіль­кість інших вітамінів (С, В1, В2, В6, нікотинову кислоту і B-каротин).
Коли застосовують?Сік і м'якуш кавуна мають сечогінні й жовчогінні властивості, добре гамують спрагу при гарячці. Ніжна клітковина кавунів збуджує перистальтику кишок, прискорює виведення з ор­ганізму холестерину, виявляє лег­ку послаблюючу дію. При каменях у жовчному міхурі, циститах, нефритах, пієлонефритах і нирко­вокам'яній хворобі (уратний, кальцієвооксалатний і цистиновий уролітіаз з випадінням солей у кислому середовищі) рекоменду­ється щодня вживати по 2—2,5 кг свіжих кавунів. Тривале вживання м'якуша кавуна виліковує хроніч­ні гастрити, покращує стан хво­рих на атеросклероз і цукровий діабет. При хронічній недостат­ності кровообігу, гіпертонії, неф­ритах, пієлоциститах, подагрі, хворобах печінки і жовчного мі­хура призначають кавунні розван­тажувальні дні, які, залежно від стану хворого, проводять два рази на тиждень або один раз на десять днів. У розвантажувальні дні хво­рий одержує лише 1,5 кг кавуна, з'їдає його за 5 прийомів. Роз­вантажувальні дні треба проводи­ти під контролем лікаря. Як се­чогінний засіб свіжий або ква­шений кавун корисний при ожи­рінні. Насінням кавуна виганяють глистів, а розтерте насіння з мо­локом вживають при маткових кровотечах. Як сечогінний засіб використовують і шкірку кавуна.
Внутрішньо — настій сухих шкірок (80—100 г сировини на 500 мл окропу, настоюють до охолодження) по пів­склянки 4—5 раз на день при гострих і хронічних запаленнях товстого ки­шечника; відвар шкірок (20 г сухих або свіжих шкірок на 200 мл окропу) по півсклянки 3—4 рази на день як сечо­гінний засіб.

Калачики дрібненькі
Калачики дрібненькі - Malva pusilla (калачики круглолисті; просвирник круглолистный)
Як виглядає?Одно-, дво- або багаторічна тра­в'яниста розсіяно-шорстко-волосиста рослина родини мальвових. Стебло лежаче або висхідне, від основи дуже розгалужене, 10—60 см заввишки. Листки чергові, довгочерешкові, з прилистками, округло-серцевидні, неглибоко надрізані на 5—7 широких заок­руглених нерівно-зарубчасто-зубчастих лопатей. Квітки правильні, двостатеві, по 2—10 у пазухах листків; пелюстки білі або злегка синюваті, на верхівці виїмчасті, дорівнюють довжині чашечки або трохи довші за неї. Плід розпа­дається на 8—12 плодиків-сім'янок. Цвіте у червні — жовтні.
Де росте? . Калачики дрібненькі трапляються всюди на подвір'ях, при дорогах, на засмічених місцях як звичайний бур'ян по всій тери­торії України.
Що й коли збирають? Для виготовлення ліків використовують листя або всю надземну частину (траву), які за­готовляють під час цвітіння росли­ни. Зібрану сировину попередньо пров'ялюють на сонці, а потім до­сушують під укриттям на вільно­му повітрі.
Рослина неофіцинальна.
Хімічний склад. Уся рослина міс­тить слизові й дубильні речовини; листя — аскорбінову кислоту (до 200 мг %), токоферол, каротин; насіння — жирну олію (до 17,7%).
Фармакологічні властивості і ви­користання. Калачики дрібненькі ви­являють пом'якшувальну, відхар­кувальну, обволікаючу, заспокій­ливу та болетамувальну дію. Слиз має велику адсорбційну поверхню і діє антитоксично. Препарати ка­лачиків дрібненьких приймають всере­дину при захворюваннях дихальних шляхів (бронхіт, сухий не­стримний кашель, охриплість то­що), при запальних процесах у шлунку і кишечнику та при діа­реї. Для посилення терапевтично­го ефекту квітки й листя калачи­ків дрібненьких поєднують з квітками гречки звичайної, підбілу звичай­ного і маку дикого та з травою медунки лікарської. Зовнішньо у вигляді полоскань, обмивань, при­мочок і припарок калачики дрібненькі використовують при гінгівітах, за­пальних станах верхніх дихальних шляхів, при ангіні й геморої та для лікування опіків, ран, виразок, різних форм дисгідрозів та інших захворювань шкіри. Часто кала­чики дрібненькі використовують як замінник алгеї лікарської. До складу лікувально-профілактич­ного раціону включають салати з молодого листя калачиків.
Коли застосовують? Внутрішньо — настій квіток або лис­тя (1 столова ложка сировини на 400 мл окропу, настоюють 1 годину) по пів­склянки 3 рази на день до їди, підсо­лоджуючи медом;
настій листя (2 чайні ложки сировини на 200 мл холодної кип'яченої води, настоюють 3—5 годин) п'ють ковтками по 1 склянці на день;
напар суміші (порівну) квіток калачи­ків дрібненьких, гречки звичайної, під­білу звичайного, маку дикого і тра­ви медунки лікарської (50 г суміші на 1 л окропу, напарюють у термосі ніч) по 1 склянці 5 раз на день;
салат — по­мите листя калачиків занурюють на 1 хвилину в окріп, подрібнюють, до­дають цибулі, хрону і солі, перемі­шують, заправляють вершками (на 100 г листя калачиків беруть 25 г ріп­частої цибулі, 25 г тертого хрону, 20 г вершків та сіль).
Зовнішньо — відвар суміші квіток і листя калачиків дрібненьких (по 1 столовій ложці в 1 склянці води) для полоскан­ня і примочок;
настій суміші (порівну) квіток калачиків дрібненьких, алтеї лікар­ської, бузини чорної і дивини густо­квіткової (1—2 чайні ложки суміші на 200 мл окропу) для полоскання і при­мочок;
теплий залишок після проціджу­вання настою квіток або листя кала­чиків прикладають до опіків 2—3 рази на день у вигляді припарок;
настій пелюсток калачиків (дві пучки на 200 мл окропу, настоюють 10 хвилин) викори­стовують теплим для компресів при тріщині заднього проходу (Fissura ani);
лосьйон — 2 столові ложки листя кала­чиків дрібненьких настоюють на 300 мл хо­лодної кип'яченої води 1 годину і ви­користовують для компресів (примо­чок) при надмірній жирності шкіри обличчя;
суміш трави калачиків дрібненьких (200 г), трави полину звичайного, кві­ток ромашки лікарської, зерна вівса по­сівного (по 150 г) заливають 5 л окропу, настоюють протягом дня, ввечері ки­п'ятять і додають до ванни, яку прий­мають на ніч при збільшенні селезінки (тривалість процедури — 20—30 хви­лин).

Календула (ноготки)
Календула (ноготки, Нагідки лікарські, крокіс)
Як виглядає? Однолетнее травянистое растение до 60 см высотой. Стебли прямые, густо олиственные, ветвящиеся, в верх­ней части железистые. Листья очередные, нижние че­решковые, верхние — сидячие, полустеблеобъемлющие, обратнояйцевидные, продолговатые или ланцетные. Ко­рень стержневой, ветвистый. Цветки мелкие, наружные — язычковые, желтые или оранжево-красноватые, внут­ренние — трубчатые, более темной окраски, собраны в одиночные корзинки. Цветоложе плоское, голое. Пло­ды — серповидные или крючковатообразные семянки, крылатые, с килем с внутренней стороны, светлые, бу­горчатые, с носиком. Цветет с июня по октябрь. Плоды созревают с августа.
Лекарственным сырьем являются корзинки (эффек­тивнее оранжево-красные) и трава без нижних частей стеблей.
Сбор корзинок производится во время цветения вручную. Собранное сырье сушится не позднее чем через 3—4 часа после сбора, во избежание согревания и порчи. Сушка производится в тени на чердаках или в сушилках. Срок хранения сырья 1 год.
Цветочные корзинки календулы растворимы в воде, активность их зависит от температурной среды, оптималь­ная температура — не выше 40 градусов.
В цветках ноготков содержатся эфирное масло, каленулин (студенистое вещество), горькое вещество, жел­тое красящее вещество (каротин, ликопин), фитонциды, кроме того, салициловая и яблочная кислоты, сапонин, белковые вещества, слизь.
Экспериментальными исследованиями установлено, что препараты календулы обладают успокаивающим дей­ствием на центральную нервную систему, снижают реф­лекторную возбудимость, при внутривенном введении вызывают снижение артериального давления, усиление деятельности сердца, увеличение амплитуды и замедле­ние сокращений сердца. Значительно выражены бакте­рицидные свойства календулы в отношении ряда возбу­дителей (особенно стафилококков и стрептококков).
В практической медицине настои и настойку кален­дулы используют для лечения гастрита, язвенной болез­ни желудка и двенадцатиперстной кишки, печени и желч­ных путей, при заболеваниях сердца, сопровождающихся нарушением ритма, гипертонической болезни и в кли­мактерический период.
Используются соцветия календулы как антиспазма­тическое, стимулирующее средство при авитаминозе С (скорбуте) и против истерии, при пониженном артери­альном давлении.
Календула входит в состав таблеток «КН» (0,25 г по­рошка цветов календулы и 0,1 г никотиновой кислоты), ко­торые применяют в качестве симптоматического средства при запущенных формах рака. Под действием таблеток «КН» у больных раком, особенно раком желудка, наблюдается уменьшение интоксикации, устранение диспептических явлений (отрыжка, тошнота, рвота, чувство тяжести в под­желудочной области), улучшение аппетита и сна.
Наружно календулу применяют в виде примочек, мази, полосканий, спринцеваний и пластырей для лече­ния ран как средство, предупреждающее и уменьшающее образование гноя, и как противовоспалительное.
Врачи ряда стран назначают по 20—25 капель на­стойки календулы на прием при различных желудочно-кишечных заболеваниях: гастритах, колитах, энтероколи­тах, отмечают ее способность усиливать аппетит. По дан­ным зарубежных авторов, этот препарат обладает мощ­ными лечебными свойствами при язве желудка, длительно не прекращающейся рвоте, спазмах пищевода и спасти­ческих состояниях желудка. Применяли его при воспали­тельных заболеваниях печени и желчного пузыря (гепа­титах, холециститах, а также болезнях селезенки).
Комбинированный препарат — 200 мг порошка ка­лендулы и 50 мг никотиновой кислоты — рекомендуется применять внутрь как вспомогательное средство при ле­чении хронических истощающих организм заболеваний; при авитаминозах, дистрофиях, связанных с плохой пе­реваривающей и всасывающей функциями пищеваритель­ного тракта; при энтеритах, хронической дизентерии и неспецифическом язвенном колите; при дистрофиях, свя­занных с большим расходованием витаминов в организ­ме, общих септических процессах и хронических нагное­ниях; при свищах, язвах, гнойных пиелонефритах, цис­титах, парапроктитах, раке кожи, злокачественных и ве­нерических заболеваниях.
Широко применяются настои календулы (1 чайная ложка на стакан воды) при лечении воспалительных про­цессов полости рта (воспалений десен, язв слизистой обо­лочки, при молочнице у детей, альвеолярной пиорее). Для этого рекомендуется взять настой в рот и задержать на несколько минут. Крепкий настой календулы (3 ст. лож­ки измельченных цветков на стакан кипятка заварить как чай и настоять в течение 2 часов) рекомендуется для по­лоскания рта после чистки зубов, после каждого приема пищи и на ночь.
Нежная горечь настоя вызывает саливацию (выделе­ние слюны) и способствует очищению слизистой полос­ти рта. Этот же настой применяют для полоскания но­соглотки при тонзиллитах и хронических насморках. На­стойку календулы для полоскания горла комбинируют с сульфамидными препаратами и антибиотиками.
Календула используется также при дермофитии (гриб­ковые заболевания кожи). В этом случае рекомендуется принимать ванночки, делать примочки (сложенную в 3— 4 слоя марлю смочить настоем) на пораженный грибком участок тела.
Установлено, что настойка цветков календулы инактивирует вирусы гриппа, поэтому целесообразно при­менять ее как профилактическое и лечебное средство в период эпидемии гриппа. Для этих целей готовят на­стой — 10 г календулы на 200 мл кипятка — фильтруют и неразведенным, в теплом виде, прополаскивают рот и носоглотку.
В народной медицине отвар соцветий пьют как мо­чегонное средство при болезнях мочевого пузыря (кам­нях и песке в нем), заболеваниях желудка, кишечника (язвах, спазмах), рахите, золотухе, как средство, задержи­вающее патологический процесс при раке, при голово­кружении, кашле, болях в печени, для предупреждения выкидышей, после ушиба-, при маточных кровотечениях, женских болезнях, лихорадке, простуде, от заболеваний, вызванных поднятием тяжести; наружно — как вспомо­гательное средство для лечения рака, воспалительных за­болеваний полости рта, болезней глаз (конъюктивиты, блефариты), в гинекологической практике (эрозия шей­ки матки), для быстрого заживления ран, при трещинах в заднем проходе, при трихомонадных воспалениях, тре­щинах кожи, бородавках, мозолях, ячменях, угрях и т. п.
Следует добавить, что ноготки оказывают заживля­ющее действие на раны, вызванные отморожением.
Применение
Настойка: 25%-я, по 30 капель 3 раза в день.
Настой 1: 10 г на 200 мл, по 2—3 ст. ложке 3 раза в день при язвенной болезни, авитаминозе С (скорбуте) и против истерии.
Настой 2: 20 г на 200 мл, по 1 ст. ложке 3 раза в день — применять так же, как и настой 1.
Настойка для примочек: 1 чайная ложка на полста­кана воды.
Настойка для клизм и спринцеваний: то же на ста­кан воды.
Смесь: цветков календулы, лаванды, бузины, маль­вы по 10 г; 6—8 г смеси на 200 мл кипятка, настоять 15 ми­нут и добавить сладкий сироп из клена. Принимать по 1/2 стакана 3 раза в день перед едой.
Таблетки или порошок: по 1/4—1/2 таблетки 2—3 раза в день за 10 минут до еды.
Мазь: 5 г настойки и 10 г вазелина (смешать).
А також зверніть увагу на статтю Нагідки лікарські (крокіс)

Калина звичайна
Калина звичайна — Viburnum opulus L. Родина Жимолостеві — Caprifoliaceae
Як виглядає? Поширений кущ, іноді деревце до 5 м заввишки. Листки супротивні, три-, п'ятилопатеві, великозубчасті, зверху майже голі, а зісподу дещо пухнасті. Квітки білі, зібрані в щитковидні, майже плоскі зонтики; безстатеві крайові значно більші за серединні— променисті, п'ятипелюсткові двостатеві серединні — дзвоникуваті. Плоди — яскраво-червоні овальні кістянки з однією великою кісточкою, які в народі звуться ягодами. Смак ягід специфічний, терпкувато-кислий. Цвіте з кінця травня по червень.
Де росте? В чагарниках, заростях, особливо в заплавах рік, у підлісках, по схилах, ярах. Залюбки культивують її в парках і в садках садиб майже по всій території України.
Що й коли збирають? Кору — навесні (в квітні — травні), квітки — під час цвітіння (в травні — червні), стиглі ягоди — пізно восени (у вересні — жовтні).
Коли застосовують? Ягоди містять пектини, дубильні речовини, мурашину, ізовалеріанову і оцтову кислоти. Кора калини містить салікозид, кумаринові похідні (скополетин, ескулетин), амантофлавон, живицю вібурнін, дубильні речовини, валеріанову й інші органічні кислоти. Застосовують при простудному кашлі, гарячці. На склянку окропу беруть 1 чайну ложку квіток і настоюють 10 хвилин. П'ють 2 склянки на день. Настій кори як кровоспинний засіб і такий, що в'яже, вживають при внутрішніх кровотечах, особливо маткових. Для цього 1 столову ложку з верхом подрібненої кори настоюють на 1 склянці окропу і п'ють по півсклянки тричі на день; як заспокійливий і протиспазматичний засіб вживають при істерії і судомах, особливо при вагітності, щоб запобігти викидневі. При виразці шлунка, колітах, запорах (за М. А. Носалем) 3—4 рази на день, за півгодини до їди, вживають по 1 столовій ложці розім'ятих сирих ягід. Теплий відвар ягід з медом п'ють при простудах, приступах сухого кашлю, проносі і при тривалій хрипоті (3 чарки по 50 г на день). Сирі ягоди (10 ягід, які почали вже бродити з цукром, на день) вживають при сильному сухому кашлі і при гіпертонії. Плоди калини посилюють скорочення серця і збільшують сечовиділення.
Водний настій плодів калини п'ють проти фурункулів, карбункулів, екземи, різних висипів на тілі. Відвар з насіння калини вживають як потогінний засіб і при диспепсіях (нестравності шлунка).
Настоєм плодів, квіток і листків калини полощуть горло при ангінах і промивають рани. Соком з ягід виводять вугри на обличчі. Відвар кори (1 жменя па 1 л води) використовують для промивання піхви при болісних маткових кровотечах і білях у жінок. Стиглі розім'яті ягоди калини або мезгу з камбію кори, зіскобленого з молодих гілок, використовують для компресів на рани, вражену екземою шкіру, особливо на кровоточиві місця.

Калюжниця болотна

Калюжниця болотна - Caltha palustris (жаб'яча трава); Pодина Жовтецевих - Ranunculaceae(калужница болотная)
Як виглядає? Калюжниця болотна — трав'янистий багаторічник. Висота її 15-70 см. Стебло рослини м'ясисте, прямостійне чи висхідне, вгорі інколи розгалужене. Листки прикореневої розетки черешкові, темно-зелені, блискучі, зубчасті з країв, а ті, що розташовані вгорі — сидячі. Квітки діаметром до 5 см, цвітуть у кінці квітня — на початку травня. Плід — листянка.
Де росте? Поширена калюжниця по всій середній смузі Росії, є у Сибіру, де заходить у полярно-арктичну зону та високогірні області. В Україні трапляється по всій території па болотах й вологих місцях.Одна з найбільш ранньоквітучих рослин. Шукати її потрібно на вологих луках, у низинах, по берегах річок, струмків та водойм з тихоплинною водою. Інколи вологі луки суцільно вкриті яскравими, золотаво-жовтими квітами, що нагадують жовтець, але набагато більші. Калюжниця справді є найближчим родичем жовтню, у народі її називають жаб'ячою травою. Походить основна назва від давньоруського слова «калюжа», що означає «багнисте, вологе місце».
Що й коли збирають? Застосовують рослину тільки у народній медицині. З лікарською метою заготовляють траву калюжниці під час цвітіння. Надземна частина рослини містить сапоніни, алкалоїди, флавоноїди, аскорбінову кислоту (вітамін С) (до 37 мг%), каротин (провітамін А), дубильні та деякі інші речовини.
Коли застосовують? Використовують рослину зовнішньо як протизапальний та знеболювальний засіб для лікування забитих місць, ран, ревматизму, нейродерміту. Сировина калюжниці має подразнювальну дію і може викликати на шкірі пухирі, тому припарки і компреси з сухої трави рослини слід застосовувати з обережністю.
Значно рідше і в дуже невеликих кількостях (рослина має токсичні властивості) відвари та настої приймають внутрішньо при бронхітах, кашлюку, анемії, цинзі, болючих менструаціях. Є дані, що калюжниця допомагає при деяких злоякісних новоутвореннях.
Застереження. Передозування препаратів рослини викликає нудоту, блювання, проноси і шкірну висипку. Після зацвітання калюжниці її токсичність різко знижується, тому починають заготовляти сировину після розпускання перших квітів.
У деяких країнах (в Росії — у Сибіру) пуп'янки рослини ошпарюють окропом, маринують в оцті й вживають у їжу як приправу до м'ясних та рибних страв. У Західній Європі готовий продукт так і називають - «німецькі каперси». На Кавказі верхівки стебел сушать, а взимку додають у м'ясні юшки і приправляють ними печеню. Для вживання у їжу частини рослини збирають тільки після початку цвітіння рослини, коли вони втрачають токсичні властивості.
Припарки з трави. 2-3 столові ложки сухої трави загортають у марлю, занурюють в окріп, трохи охолоджують і прикладають до ран, забитих місць та уражених ділянок тіла.

Камфоросма монпелійська
Камфоросма монпелійська - Camphorosma monspeliaca (камфоросма монпелийская)
Як виглядає? Напівкущова, з камфорним за­пахом рослина родини лободо­вих, заввишки 10—50 см. Утво­рює густу дернинку, з якої ви­ходять однорічні білуваті або білоповстисті квітконосні паго­ни, розгалужені тільки в суцвітті. Листки чергові, нитковидно-шиловидні, кілюваті, волосисті, зго­дом майже голі. Квітки дрібні, двостатеві, одиничні, в пазухах приквіткових листків, утворю­ють густе колосовидне суцвіття. Оцвітина проста, овальна, чо­тирилиста, 3—3,5 мм завдовжки, густоволосиста; два бокові її зуб­ці зелені, середні зубці — плівча­сті. Плід — нерозкривний, з плів­частим оплоднем; насінина верти­кальна, видовжено-овальна, з роз­сіяними залозками. Цвіте у лип­ні — вересні.
Де росте? Камфоросма монпелійська росте в Донецькому Лісостепу і в Степу, в Криму, особливо на Південному узбе­режжі; трапляється на півден­них степах на солонцях, особ­ливо на піскових та щебенистих схилах.
Що й коли збирають?  Для виготовлення лі­ків використовують траву, яку збирають під час цвітіння рос­лини. Сушать у затінку на віль­ному повітрі або в приміщенні з доброю вентиляцією.
Рослина неофіцинальна.
Хімічний склад. Надземна час­тина рослини містить 0,2% ефір­ної олії з запахом гіркого миг­далю.
Фармакологічні властивості і ви­користання. Камфоросма монпелійська має збуджуючі, потогін­ні та діуретичні властивості. У на­родній медицині настій трави камфоросми приймають усере­дину при нервових захворюван­нях, коклюші, хронічному нежи­ті, простудних захворюваннях та водянці, при відсутності мен­струацій; місцево — Для гоєння ран. Припарки з трави засто­совують як засіб, що сприяє роз­смоктуванню пухлин.
Коли застосовують? Внутрішньо—настій трави (1 сто­лова ложка сировини на 200 мл окро­пу, настоюють 1—2 години, про­ціджують) по 1 столовій ложці 3—4 рази на день.

На початок сторінки.

Форма входу
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 44
Статистика

Хто онлайн

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Веб-посилання