Неділя, 19.05.2024, 22:16
Вітаю Вас Гість | RSS

Вправи для початкового і всебічного оздоровлення організму

Пропонуємо вправи основного комплексу із книги С. В. Кукалєва "Религия личного пути. Опыты йоги". Гадаємо ви можете іх виконувати, але для повноцінного відчуття єфекту, який надає йога, бажано прочитати дану книгу.
 
Вправа 1. Сушумна наді шакті-вардхак
(Зміцнення каналу сушумни. На санскриті шакті означає «сила» і в поєднанні з вардхак перекладається як «зміцнення», «посилення ». Наді - канал, Сушумна - назва каналу, який проходить, за поданнями йогів, по задній стінці центрального отвору хребетного стовпа і на якому розташовуються на 5 із 7 основних чакр.)
Терапевтичні ефекти: 1)нормалізує кровообіг; 2)надає благотворний вплив на симпатичну нервову систему; 3)знімає болі в попереку; 4)допомагає проти судом в литкових м'язах; 5)сприяє розвитку витривалості.)
Техніка виконання.
Після пробудження від сну, перш ніж встати з ліжка, приберіть подушку з-під голови і ляжте на спину. Ноги витягнуті, руки лежать уздовж тулуба, долонями вниз. Очі краще не закривати, а якщо ви хочете швидше прокинутися, то краще їх якомога швидше відкрити. Вправа складається з потягуюючих рухів ногами. Спочатку витягніть ліву ногу як найдалі вперед, не відриваючи п'яту від простирадла, а навпаки проводячи по ньому. У цьому положенні (мал. 1) залишайтеся протягом 5 секунд рахуючи розмірено про себе: «І раз, і два, і три, і чотири, і п'ять ». Потім розслабте ногу і зробіть такий-же потягуюючий рух правою ногою, а потім двома ногами разом. Потягуюючі рухи лівої, правої та двома ногами разом вважаються за один раз. Вправа завжди виконується 5 разів. Дихання - довільне, через ніс. Увагу направте на копчик.

Спостереження і пояснення.
Ця вправа з основного комплексу вправ які описані у книзі «Религия личного пути. Опыты йоги». Основний комплекс розпочинається даною вправою: вона дозволяє завантажити та потягнути глибокі м'язи спини, м'язи, які безпосередньо примикають до хребта, ті самі м'язи, які так важливі для нашого здоров'я, і в основному на самій небезпечній ділянці - в області попереку, причому практично тільки їх. Правда, тут включені в роботу ще й ноги, але ж ми все одно скоро повинні будемо встати на них, і це навантаження цілком можна вважати підготовчим.
Витягування п'ят і їх опускання формально робиться досить швидко, але, я думаю, воно може відбуватися в будь-якому темпі. Головне, на що потрібно звернути особливу увагагу при освоєнні вправи - не зміщувати сідниці. П'яту треба витягнути від себе, але сідниці при цьому повинні залишитися на місці. Згинання хребта, направляючого сідницю слідом за п'ятою, бути не повинно.
Наше завдання - сильно розтягнути задню поверхню ніг, природно, за рахунок скорочення передньої їх поверхні. Вся нога буде сильно напружена, а п'ята, якщо ви лежите на твердій поверхні, може навіть дещо відірватися від неї - це залежить від форми ніг, - але пальці ніг спеціально підтягувати на себе не потрібно. Не забувайте про цю вправу, вона варта того, щоб витратити на неї кілька хвилин.
Витяг з книги С. В. Кукалєва "Религия личного пути. Опыты йоги"

Пропонуємо вправи основного комплексу із книги С. В. Кукалєва "Религия личного пути. Опыты йоги". Гадаємо ви можете іх виконувати, але для повноцінного відчуття єфекту, який надає йога, бажано прочитати дану книгу.
 
Вправа 2. Пурна сарпасана
(Комплексна поза змії: пурна означає «повна», сарпа - «змія».) Протипоказання: збільшення щитовидної залози. У цьому випадку не можна виконувати другу і третю стадії вправи, тобто повороти голови і тулуба вліво і вправо. Але підйоми вгору і назад робити можна.
Терапевтичні ефекти: 1) попереджає і лікує радикуліт, люмбаго, ішалгіі і ішіас; 2) розвиває гнучкість хребта, 3) розвиває м'язи спини і живота; 4) сприяє лікуванню різних захворювань нирок, у тому числі запобігає утворенню каменів у нирках і ліквідує їх, якщо вони вже є, 5) попереджає і лікує сколіози; 6) покращує діяльність сечо-джерел, яєчників і придатків; 7) розвиває рухомі м’язи очей; 8) допомагає при лікуванні зниженої функції щитовидної залози; 9) покращує перистальтику кишечнику; 10) сприяє ліквідації гастриту; 11) ліквідує запори; 12) покращує роботу всього шлунково-кишечного тракту; 13) інтенсифікує кровообіг; 14) створює в корі головного мозку «центр гарної постави».
Техніка виконання. Перед виконанням вправи провітріть приміщення, сходіть у туалет і почистіть зуби, а також прийміть водну процедуру. Потім, сидячи на стільці, не поспішаючи, випийте повільними ковтками 300-350 г води - гарячої, але не обпікаючої губи. Таку температуру води можна отримати, якщо розбавити половину чашки окропу половиною чашки холодної води. Воду можна закип'ятити і ввечері, налити окріп в термос. До ранку вона буде потрібної температури. Дітям з 6 до 16 років досить випивати 200-250 г води. Не можна пити воду, яка не була доведена до кипіння. Після цього одразу лягайте на живіт (бажано на килимок). П'яти і кісті ніг разом, ноги впираються кістями в підлогу. Руки, зігнуті в ліктях, лежать на рівні плечей, долонями вниз, пальці рук разом. Підборіддя лежить на килимку (мал. 2). Вправа складається з 4 стадій.
Перша стадія. Спираючись на долоні рук, повільно підніміть голову і верхню частину тулуба якомога вище вгору і назад, але ні в якому разі не відриваючи від килимка нижню частину живота, яка знаходиться нижче пупка. Руки в ліктях не випрямляйте, дивіться вгору (мал. 3). Залишайтеся в такому положенні 1 секунду. Намагайтеся розслабити м'язи обличчя і тіла, крім тих які приймають участь у виконанні вправи.
Друга стадія. Не зрушуючи рук і ніг, повільно і плавно поверніть голову і тулуб вліво і постарайтеся через ліве плече побачити п'яту правої ноги. Залишайтеся в цьому положенні 1 секунду.
Третя стадія. Потім так само повільно і плавно поверніть голову і тулуб вправо і постарайтеся через праве плече побачити п'яту лівої ноги (мал. 4). Залишайтеся в цьому положенні 1 секунду.
Четверта стадія. Повільно поверніть тулуб і голову в положення першої стадії (мал. 3). Прогніться якомога далі назад, не відриваючи нижню частину живота від килимка. Залишайтеся в цьому положенні 1 секунду.
Повільно поверніться у вихідне положення (мал. 2) і залишайтеся в ньому 1 секунду. Вправа повторюється, тобто виконується другий раз, але в іншій послідовності: вгору - вправо - вліво - вниз. Дихання на всіх стадіях вправи довільне, через ніс. Увага (у вихідному положенні) на щитовидну залозу. У момент підйому голови і тулуба вгору і назад (перша стадія) увага ковзає по хребту зверху вниз, а потім (у другій, третій і четвертій стадіях) воно направляється на обидві нирки. Після повернення у вихідне положення (між першим і другим разом виконання вправи) увага знову направте на щитовидну залозу. У перші 10 днів залишайтеся в кожній стадії по 1 секунді і через кожні 10 днів додавайте по 1 секунді, поки не доведете перебування в кожній стадії до 30 секунд. Після виконання вправи необхідно відпочити: залишаючись лежати на животі, витягніть руки уздовж тулуба, покладіть голову на килимок на ліву чи праву щоку і повністю розслабтеся, при цьому ноги злегка розійдуться в різні боки.

Спостереження і пояснення. Одного разу я отримав електронного листа з проханням зайти на форум, де дискутувалося питання - пити чи не пити воду перед цією вправою. До того часу, коли я зміг туди ввійти, всі на форумі вже вирішили, що пити її не треба, виходячи з вищих міркувань і загальних принципів йоги. Але ми вже один раз виходили з вищих міркувань - при виборі шляху. І тепер, в питаннях йоги, вважаємо розумним виходити із законів фізіології. А з точки зору фізіології її пити треба по ряду чимало-важливих причин: вода чудово промиває стравохід (пам'ятаєте - вправа показано від гастриту); вона добре зігріває - адже ви тільки що вилізли з-під холодного душу і навіть не обтершись почали пити воду; але головне - вона відразу всмоктується через стінки шлунка (адже вона несолона) і нашої крові - якої ми збираємося промивати себе зсередини протягом найближчої години, отримуючи від цього радість - цієї крові стає на 300 г більше. І вона стає рідкіше, від чого інтенсифікується кровообіг. Що й потрібно було отримати.
А тепер про сам вправи. У йозі є групи однотипних, схожих один на одного вправ з різними назвами або вправ, що мають кілька варіантів виконання. В Основний комплекс завжди вставляється найефективніший з них. Так і тут. Із серії вправ, таких як Бхуджангасана, сарпасана і т. п., в ОК введена пурна-сарпасана, ефект якої вказано вище. Основний з них, заради якого її і винесено в початок ОК, - постановка хребта, випрямлення спини, формування (точніше активізація) «центру гарної постави» - йоги вважають, що такий центр формується за два тижні.
При виконанні важлива, по-перше, неквапливість. Тіло повинно повільно, плавно, як би в своє задоволення, потягуючись, перетікати з положення в положення, максимально прогинаючись, фіксуючи у кожному з них. Особливо в положеннях 1 і 4 важливо максимально прогнути тулуб, дати йому прогнутися. Але головне - це поступовість підйому і опускання. Треба під час підйому спочатку максимально прогнути перші хребці, потім наступні і т. д., як ніби вас щільно накручують на якийсь валик, зачепивши за голову. І в міру підйому за хребцями слід зосередити вашу увагу - його завжди легше направити на навантажений ділянку. Аналогічно при опусканні: спочатку розпрямляються нижні хребці, а всі інші залишаються максимально прогнуті, і т.д. до самого верху. Повільний підйом увага вгору особисто мені доставляє величезне задоволення - втім, робота з увагою, настільки важлива у всій йозі, тут утруднена складністю вправи і відсутністю на початку освоєння ОК необхідної звички. Не турбуйтеся, все вийде з часом.
Спочатку, коли прогин ще невеликий, оскільки хребет не розроблений, руки будуть сильно втомлюватися, але скоро (хоча, звичайно, у кожного по-своєму) ви почнете прогинатися досить сильно, руки майже розпрямляться і навантаження на них не буде здаватися великим. Але все одно вони, навіть при самому ідеальному виконанні вправи, залишаться злегка зігнутими. При поворотах хребет перекручується, але ні в якому разі не згинається вбік, а плечі розгортаються у відповідну сторону. Все ж завдання полягає не в розгляданні власних п'ят - це можна зробити більш простим способом. Тому просто намагайтеся максимально скрутити хребет в сторону, а наскільки при цьому буде видно ваша п'ята - справа десята. Стегна залишаються притиснутими до килимка.
На початку освоєння не думайте про становище ліктів, напруженості ніг - спочатку треба навчитися правильно підніматися, повертатися, опускатися. Не думайте навіть про те, чим ви «тягнете» тулуб вгору - чим виходить, тим і тягніть. З часом ви зрозумієте, що лікті краще тримати ближче до тіла, що підйом до якоїсь стадії йде в основному за рахунок м'язів спини, після чого в роботу включаються руки. Ви помітите, що в прогнутому стані ви часом зайво напружуєте ноги - і зможете декілька розслабити їх, зберігаючи зведеними разом п'яти і кісті ніг. Вам самим захочеться поставити разом пальці рук. З часом все стане на місце.
Під час відпочинку після вправи я рекомендував би торкатися розслабленими ногами (великими пальцями) одне одного, а при підйомі після відпочинку порадив би не вставати на коліна. Важливо не поспішати з нарощуванням витягів, так як дуже сильну дію вправи не відразу помітно, особливо для початківців - як і взагалі в більшості асан. Потрібен час, щоб ми змогли помітити, що хвилинні стрілки на годиннику все-таки рухаються. Вправа складна, але людей, які не освоїли б його за кілька тижнів, я не зустрічав.
Витяг з книги С. В. Кукалєва "Религия личного пути. Опыты йоги"

На початок сторінки.
Форма входу
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 44
Статистика

Хто онлайн

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Веб-посилання